Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów!

Firma ogłosiła partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej. Microsoft planuje zainwestować w Polsce miliard dolarów.

Amerykański gigant technologiczny chce m.in. wybudować w naszym kraju nowoczesne centrum danych. Pierwsze takie Data Center w Europie Środkowo-Wschodniej.

Inwestycja opiewa na 1 mld USD, co daje ponad 4 mld zł. – całość tej kwoty pokryje Microsoft.
Data center ma zostać zbudowane w Warszawie lub okolicach.

Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Dlatego dzisiaj wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej ogłaszamy partnerstwo i największą w historii kraju inwestycję 1 mld USD w technologię cyfrową. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji cyfrowej i budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft

mówił Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft Polska
Microsoft
fot. Blair Hanley Frank

Porozumienie podpisane przez Microsoft i Operatora Chmury Krajowej przewiduje 3 etapy inwestycyjne. Polska dołączy do globalnej infrastruktury obejmującej 59 regionów chmurowych z dostępem do Microsoft Azure w 140 państwach. Realizacja tego typu projektów trwa około 2 lat.

Operator Chmury Krajowej – powołany przez PKO BP i PFR w 2018 roku, jako partner Microsoftu będzie dostarczał usługi z Microsoft Azure, dlatego na efekty nie będzie trzeba czekać do 2022 roku.

Jednym z elementów tej inwestycji będzie program rozwoju umiejętności, obejmujący szkolenia i warsztaty dotyczące m.in. przetwarzania danych w chmurze, czy wykorzystywania technologii AI. Microsoft planuje wyszkolić 150 tys. studentów i pracowników.

Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 tys. pracowników, partnerów i studentów

 mówi wiceprezes Microsoftu Jean-Phillippe Courtois

zobacz także: Telegram pobrano ponad pół miliarda razy.
zródło: businessinsider