Plus jako pierwszy uruchamia 5G w Polsce.

W poniedziałek 11 maja Plus, jako pierwszy operator w Polsce uruchomi sieć 5G. Początkowo działać będzie 100 nadajników w 7 polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Drugi etap wdrażania sieci 5G będzie objęcie zasięgiem całej stolicy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstać ma ponad 600 kolejnych nadajników.
Aby korzystać z technologii 5G potrzebne będą smartfony i routery obsługujące tę technologie, takowych urządzeń na rynku jest coraz więcej.

Technologia 5G uruchamiana przez sieć Plus będzie szybsza, niż dotychczasowy standard 4G. Prędkość ma sięgać do 600 Mb/s.

Przekonałem się, jak działa sieć 5G od kuchni. Pokazał mi to Plus

Kiedy ktoś mnie pyta, co to jest 5G, odpowiadam: to nowa jakość internetu i po prostu wolność. 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy

mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategicznych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

W zasięgu pierwszego etapu wdrażania sieci 5G, czyli od poniedziałku ma być ok. 900 tys. osób. Drugi etap ma powiększyć ten zasięg do 3 mln osób.

Prace instalacyjne nadajników dostarczonych przez firmę Ericsson zakończone zostały w marcu, w kwietniu natomiast infrastruktura przeszła wymagane testy.

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s  jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz”

dodaje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Pierwsza komercyjna sieć 5G została wdrożona w najnowocześniejszej technologii, od niedawna wprowadzanej na świecie – w paśmie 2,6 GHz o szerokości 50 MHz TDD (Time Division Duplex). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Technologia 5G nie jest szkodliwa dla naszego organizmu, co udowadniają naukowcy z całego świata. Wielu Polaków naiwnie wierzy w fake newsy, które mijają się z prawdą.

zródło: plus
ZOBACZ TAKŻE: Xiaomi liderem na polskim rynku.